Cyklistická velmoc – Holandsko

Kola jsou všude. Na silnici, na chodníku, na parkovišti. Turisté si z Nizozemců dělají legraci, že se s nimi snad rodí, ti se jen pobaveně usmívají. Dobře vědí proč. Holandský národní dopravní prostředek totiž v placatém státě plní svou funkci bezvadně, investice do něj bývají minimální, a pokud ho někdo ukradne, není to taková hrůza, jako když vám odcizí auto. Navíc, jestli jste někdy dýchali holandský vzduch, víte své.

Pár dobrých rad:

Pokud se chystáte do Holandska na kole, kupte si bezpečnostní řetěz a hlavně se neděste. Značení cyklostezek je velmi jednoduché. Pokud nemá cyklostezka žádné zábrany, které ji oddělují od silnice, je barevně vyznačena červeným pruhem. Vlastní pruh mají cyklisté i na kruhovém objezdu a na křižovatkách jsou pro ně zvlášť semafory. Stezky bývají v dobrém stavu, obvykle zpevněné. Nejčastěji se setkáte s asfaltem a dlažbou. I ta nejhorší cyklostezka je pořád v lepším stavu než D1, takže o cvakající zuby se bát nemusíte.

Servisy jsou ve městech na každém rohu. Místní obchody prodávají ve velkém kola na části. Rezervní duše, nové gumy, brzdy, brzdová lanka, sedla, řetězy. Klasické cyklo oddělení. S helmou se nikdo neobtěžuje, není to přece sport. Jediná důležitá jsou světla, zvonek a pláštěnka. Tu ale Nizozemci potřebují pouze v extrémním počasí, jízda na kole s kávou v jedné ruce a deštníkem v té druhé přece nic není. Počasí zde totiž nic neznamená. Jezdí se na podzim, v zimě, na jaře i v létě. Vodorovný liják ani závěje sněhu nejsou žádná podstatná překážka. Nad čím všem ale dosud zůstává rozum stát je fakt, že Holanďani jsou neustále sušší. Přestože venku prší tak, že po dvouminutové jízdě můžete ždímat kalhoty, oni nemají mokrý ani vlásek. Jejich tajemství dosud nikdo neobjevil.

Okuste cyklo toulky s našimi prověřenými partnery. V nabídce máme zájezdy od 7 590 Kč, pro více informací klikněte ZDE.

 

Tomáš Kučera
Online prodej zájezdů českých a německých CK. Tomáš Kučera FAJNové cestování
Komentáře
  • Nejnovější příspěvky
  • Kategorie